Zeybek Otel

Marmaris

Marmaris

 

Yesil ile mavinin tüm tonlarini ve uyumunu yilin 12 ayinda görebileceginiz cennet bir kösedir MARMARIS.


Uzun kiyi seridindeki koylarin çoklugu, Dogal liman olusu, antik kentleri, dogal güzellikleri, MAVI TUR imkanlari, 800 teknelik yat limaninin yani sira her türlü su sporlarina imkan saglanmasi, Marmaris’i turizm cenneti haline getiren karakteristik özellikler ve üstünlüklerdir.


Akdeniz iklimine sahip olusu kisin bile denize girme imkani saglarken, etrafini saran sik ve yüksek çam ormanlari ve Dünyada Mugla yöresine özgü GÜNLÜK agaçlari ve genis yaprakli çinar agaçlari, Marmaris’in yesil dokusunun yapi taslaridir. 


TARIHÇE:

Marmaris, tarihi M.Ö. 3400’e uzanan bir KARIA kentidir. Antik çagdaki adi PHYSKOS’tur. Marmaris’i bir askeri üs haline getiren Karia’lilar, MYLASSA, (Milas), HALICARNASSOS (Bodrum), KNIDOS (Datça) ve CAUNOS (Dalyan) antik kent merkezlerindeki üstün medeniyetleri ile Dogu Akdeniz’in en zengin ve en kuvvetli devletine sahiptiler. Daha sonra bu bölge, sirasiyla MISIR, ASUR, EOLYA, IONYA, DOR, PERS, MAKEDONYA, BERGAMA, ROMA, ARAP, BIZANS, ve OSMANLI egemenliklerini yasamistir. Osmanli padisahi Kanuni Sultan Süleyman 1522’de Marmaris’i alarak buradan RODOS’u fethetmistir. Marmaris ismi Türklerin bölgeyi fethinden sonra konulmustur.


 AMOS:

Marmaris’in güneyinde, TURUNÇ köyü yakininda Bahçealti denilen yerde ASARCIK tepesinde kurulmus antik çagin önemli kentlerinden biridir. Hellenistik dönemde yapilmis surlarla çevrili alanda tiyatro, tapinak, heykel kalintilari bulunmaktadir.


• NIMARA(Cennet Adasi)

Marmaris körfezinin güneyinde bir yalanci bogazla ana karaya baglanir, doga güzellikleri arasinda antik kalintilara rastlanir.

• CASTABUS: 

M.Ö. 5.YY.’da bugünkü HISARÖNÜ Köyü yakininda kurulmus olan kent, dönemin önemli bir saglik merkezidir. Her yil Cestabeia festivalinin düzenlendigi bu antik kentte, hastalari iyilestiren Tanriça HEMITHIA adina yapilmis bir ION tapinagi ve bir de tiyatro bulunmaktadir.


• DIGER TARIHI ESERLER:

HYDAS (Bozburun), ERINE (Hisarönü), SARANDA (Sögüt) Orhaniye köyü yakinlarinda BYBASSIOS, THYSSANOS, CERESSE, PARIDON antik kentleri ile MARMARIS KALESI, KERVANSARAY (1545), TASHAN (16.YY), KEMERLI KÖPRÜ ve IBRAHIM AGA CAMII görülmeye deger tarihi yerlerdir.

 
DOGAL GÜZELLIKLER:
  
GÜNLÜCEK MILLI PARKI ve ORMAN IÇI DINLENME YERI, YALANCI BOGAZ, CENNET ADASI, AKVARYUM, IÇMELER, TURUNÇ, KUMLUBÜK, KADIRGA KÖYÜ, ÇIFTLIK KÖYÜ, BOZUKKALE, BOZBURUN, HISARÖNÜ, INGILIZ LIMANI, SÖGÜT, GELIBOLU görülmeye deger doga güzellikleridir.
 

ALISVERIS IMKANLARI: 

Yörenin meshur çam balini, yöresel el isi hali ve kilim gibi çesitli ürünlerinin yani sira Türkiye’nin her tarafindan gelmis hediyelik esya ile basta altin ve gümüsten yapilmis muhtelif ziynet esyasi, deri konfeksiyonu, her çesit baharat ve sifali otlari ve yatlar için gerekli her türlü malzemeyi Marmaris’in zengin ve bol çesitli magazalari ile kapali çarsisindan satin almaniz mümkündür.
 

EGLENCE IMKANLARI:

Büyük turistik tesisler ve tatil köylerinin diskolarinin yaninda özellikle yat limanindaki restaurant, bar, kafe ve sehrin muhtelif yerlerindeki diskolarda, körfezde müzikli eglence düzenlenerek turlar yapan teknelerde gönlünüze göre doyasiya eglenebilirsiniz. Marmaris körfezinde her türlü su sporunu yapmaniz mümkündür.


 
GÖRÜLMEYE DEGER YERLER TARIHI ESERLER:
ANTIK PHYSKOS:

Kalintilarini Marmaris’in 1 km. kuzeyinde ASARTEPE’de görebilirsiniz.


LORYMA: 

Bozburun Yarimadasi’nin en ucundaki yer alir. Burada bulunan BOZUKKALE içinde hiçbir kalintiya rastlanmaz. Bu kale, muhtemelen, savunma amaciyla yapilmistir. Yapim teknigi RODOS tarzina benzer.

Zeybek Otel